»

PG linkovi

Vrijeme/prognoze (forum)

Vrijeme/prognoze

Logo
Sada je: sri 22 svi, 2019 10:36.

Time zone: Europe/Zagreb [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 20 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: HR zračni prostor i jedrilice
PostPostano: uto 06 lip, 2017 16:52 
Offline     DHV 2

Član od: uto 25 kol, 2009 18:06
Dao Palac gore: : 126 / Palac dolje: : 2
Dobio Palac gore: : 440 / Palac dolje: : 0
Prošlu subotu, 3.6.2017. srela sam jedrilicu iznad Zaprešića i Samobora. Jedriličar, Dražen Pečnik, je bio jako iznenađen što je tamo vidio paraglidera jer to nije očekivao. Zbog toga je digao frku (internu). Želim da svi znamo kako oni doživljavaju zračni prostor i nas pa vam zato niže dolje prenosim ono što mi je napisao (u kurzivu).

Vidio je da sam ga vidjela i fotkala. Bili smo udaljeni nekoliko stotina metara u ta dva stupa što smo bili skupa i on je bio uvijek ispod mene. Vrtila sam u njegovom smjeru. Bazurine su taj dan na tom mjestu mogle ugostiti barem 150 paraglidera i 20ak jedrilica:
https://goo.gl/photos/bcJMUZ4FszXpVCRv6
https://goo.gl/photos/e1bWmNGKdLtfjD3D8
Rekla sam mu da se samo kamenje nalazi u G-sloju i da sporiji ima prednost. Isto tako znam da kod jedriličara viši ima prednost (jer ne vidi prema dolje) i da je kod nas obrnuto. Usput mu rekoh da jedriličari obično pozdravljaju mahanjem krilima gore-dolje a ne rukom :lol: Normalno da nikako ne želim vidjeti da mi maše rukom u kabini :ROFL:

Citiram Dražena Pečnika:
Bok Jasna, evo par mojih zapažanja glede našeg susreta u subotu. Moram priznati da me prilično iznenadilo vidjeti paraglajder na toj poziciji i toj visini, mislim da to nitko od nas jedriličara nije vidio. To je bilo istodobno i vrlo ugodno, ali i vrlo neugodno iznenađenje. E sad, zakaj neugodno. Zato kaj smo mi u tom trenutku imali aktiviranu jedriličarsku zonu Lučko 1, koja ide do 2100 m MSL, a mi smo se sreli na zapadnom rubu te zone. Ta zona je očišćena od zračnog prometa za vrijeme jedriličarskih aktivnosti, što znači da nikoga ne očekujemo tamo. (op. naši jedriličari nemaju transpondere jer su isti skupi ~ 2500 EUR). Ja sam prvo mislio da se radi o motornom paraglajderu, no kad sam se približio odozada, skužio sam da je to "običan" paraglajder na preletu, pretpostavljam s Ivke prema Japetiću. Naravno, o našem susretu sam morao putem radio stanice izvijestiti ostale jedrilice u zraku, a to je automatski snimljeno u kontroli leta.
Ne mislim nikoga cinkati i slično. Što se mene tiče, ako me netko pita vidio sam paraglajder i nemam pojma o kome se radi... ali činjenica je da si se nalazila u rezerviranom zračnom prostoru bez odobrenja. Kao minimum pristojnosti i kolegijalnosti trebalo je napraviti dvije stvari, prvo informirati se o statusu zračnog prostora na ruti preleta (to se jednostavno napravi tako da pitatie preko telefona Lučko da li je aktivirana koja jedriličarska zona) i kao drugo, sa sobom nositi radio stanicu da se možete javiti na frekvenciji i upozoriti ostale da ste u njihovom prostoru (Lučko je na 118,075 MHz). Na taj načim bi svi jedriličari znali da nam je netko tu i maknuli bi se s puta.
Letio sam ja jedrilice u Sloveniji, i nije probelm kad ZNAŠ da dijeliš prostor s paraglajderima. Problem je kad ne znaš i ne očekuješ paraglajder u zoni koja je u tom trenutku rezervirana isklljučivo za jedrilice. Ja znam da imate jedriličarsku zonu oko Ivke A upravo je to bio slučaj. Ali morate poznavati i ostale zone. Postoje tri jedriličarske zone koje se aktiviraju po potrebi, najčešće je u upotrebi Lučko 1. Nije ovo špotanje, razgovaramo off the record, a u cilju povećanja sigurnosti. Znači, treba imati zrakoplovnu radio stanicu (npr. ICOM A-6E) kako bi bili u mogućnosti javiti se. Zrakoplovne frekvencije su od 118 do 136 MHZ
Opasnost od sudara je zapravo dosta velika. Jedrilice, za razliku od paragladjera imaji prilično ograničenu vidljivost, pogotovo prema dolje i unazad. Isto tako, u odnosu na paraglajder kružimo s dosta velikim nagibom, pri čemu se u pravilu gleda prema centru zaokreta, pa postoji sasvim realna opasnost da nekoga zakvačimo vanjskim krilom, zato kaj ga nismo vidjeli. O ulasku u oblak neću ni pričati...
Upravo iz tih razloga sam se stalno držao ispod tebe, tako da ja tebe mogu vidjeti cijelo vrijeme, a isto tako i ti mene (inače sam i padobranac pa znam da padobran/paraglajder iznad glave drastično ograničava vidljivost prema gore). I da, mahao sam ti više puta, ali to nisi vidjela jer je kabina mala i uska pa se ne mogu baš razmahati, a i refleksija s pleksiglasa te sprječava da dobro vidiš u kabinu.
Znam da nebo izgleda veliko i da naizgled ima mjesta za sve. No sudari u zraku su relanost, događali su se i događat će se... Npr. zadnji sudar dvije jedrilice smo imali 2012. u Livnu, rezultat je jedno iskakanje i dvije uništene jedrilice, bez mrtvih, što je bila puka sreća (da sad ne ulazim u detalje...)
Upravo zato molim malo više kolegijalnosti i bolje komunikacije. Jer da je došlo do incidenta ili nedaj bože nesreće, onda bi situacija bila vrlo jasna, jer si se ti nalazila na nedozvoljenoj poziciji, nedozvoljenoj visini u nedozvoljeno vrijeme. Ne, fakat ne mislim nikaoga prijavljivati, ali mi je u interesu da mi zrakkoplovci više komuniciramo jedni s drugima kako bi letenje bilo svima ugodnije i sigurnije.
Ovo što sam napisao neka bude podstrek za razmišljanje. Želim ti puno uspješnih i sigurnih letova, s puno kilometara preleta. Lijepo pozdrav, Dražen
P.S. Nestrpljivo čekam fotke :)

Poanta 1. „kao da ne postojimo“..
Poanta 2. Treba se najaviti (operater letjelišta) kontroli leta i uopzoriti jedriličare da ćemo im možda biti na ruti.
Citiram Dražena Pečnika:
Načelno nije problem preko tjedna, ali preko vikenda bi svakako trebalo provjeriti da li je aktivirana jedriličarska zona; i to morate paziti jer od Ivke do Samobora imate dvije zone, Gubaševo i Lučko i obje mogu biti aktivne. Broj od Lučkog je 01/6560133

1 Palac gore: : JERKO    
Vrh

Naslov: Re: HR zračni prostor i jedrilice
PostPostano: uto 06 lip, 2017 18:42 
Offline     DHV 2-3

Član od: sri 14 lis, 2009 8:20
Dao Palac gore: : 54 / Palac dolje: : 13
Dobio Palac gore: : 383 / Palac dolje: : 56
slika
foto: Jasna L.

Pozdravljena Jasna,

iako znam da ču zaraditi kakav palac dole napisat ču nešto u vezi tvog leta.

Nije mi jasno čemu se čudiš, Dražen ti je samo dobronamjerno napisao pismo i pokušao objasniti da nije sve tako kako misle neki piloti paraglajdera.

Jasna je napisao/la:
Rekla sam mu da se samo kamenje nalazi u G-sloju i da sporiji ima prednost.

Uz to što si letila u njihovoj zoni kršila si i zonu Zagreb TMA (C) 300m AGL - 6100m rezerviranu za velike ptice. Sreča je očito na tvojoj strani...pitanje samo do kada... jer da te je prijavio pilot velike ptice imala bi malo večih problema, a i kazna bi bila poprilična...

slika
Jasna je napisao/la:
Poanta 1. „kao da ne postojimo“..

na toj visini i na tom mjestu NE

Jasna je napisao/la:
Poanta 2. Treba se najaviti (operater letjelišta)

Nisam dugo bio na Japu i Pleši ali mislim da postoji tabla na kojoj sve jasno piše...ko je operator, koje su dovoljene visine leta..da se mora aktivirati zona letenja zna večina pilota.

Jasna je napisao/la:
kontroli leta i uopzoriti jedriličare da ćemo im možda biti na ruti.

da u zraku i na dopuštenoj visini, a nikako u njihovoj zoni i ruti leta...

LP Siniša

slika
foto: Jasna L.

Zadnja izmjena: Sinisa T.; uto 06 lip, 2017 21:08; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: uto 06 lip, 2017 19:03 
Offline     DHV 2

Član od: uto 25 kol, 2009 9:41
Dao Palac gore: : 262 / Palac dolje: : 4
Dobio Palac gore: : 845 / Palac dolje: : 3
Jasna je napisao/la:
Prošlu subotu, 3.6.2017. srela sam jedrilicu iznad Zaprešića i Samobora. Jedriličar, Dražen Pečnik, je bio jako iznenađen što je tamo vidio paraglidera jer to nije očekivao. Zbog toga je digao frku (internu). Želim da svi znamo kako oni doživljavaju zračni prostor i nas pa vam zato niže dolje prenosim ono što mi je napisao (u kurzivu).

Pa definicija iznenadjenja i jest da ga nisi ocekivao, kaj ne? Za onog ko je iznenadjen necim sto je ocekivao ima druga rijec - budala ;)
Dok god je nesto "interno" to nije frka, vjeruj mi. Nije mi jasna tvoja motivacija da tu "internu frku" sad malo priblizis ocima javnosti. "Njihov dozivljaj" zracnog prostora, zao mi je sto ti moram razbiti iluzije, dijeli i vecina sudionika zracnog prometa u RH a rekao bih i zakonodavac. Ja sam konkretno iz ovoga samo zakljucio kakav je "tvoj dozivljaj" zracnog prostora (odusevljen sam geoloskim paralelama, a to da sporiji ima prednost probaj s tim argumentom uci biciklom na preticajni trak autoceste).
Nadam se da je prenesen tekst uz suglasnost autora jer inace je to, kao i predmetna tematika, mozda i ne ilegalno ali svakako van granica dobrog ukusa.

Jasna je napisao/la:
Vidio je da sam ga vidjela i fotkala. Bili smo udaljeni nekoliko stotina metara u ta dva stupa što smo bili skupa i on je bio uvijek ispod mene. Vrtila sam u njegovom smjeru.

Ako si ti bila vislja valjda je on vrtio u tvom smjeru ;) Osim ako si ti dosla kasnije...Nisi valjda...i to dvaput?

Jasna je napisao/la:
Opasnost od sudara je zapravo dosta velika. Jedrilice, za razliku od paragladjera imaji prilično ograničenu vidljivost, pogotovo prema dolje i unazad. Isto tako, u odnosu na paraglajder kružimo s dosta velikim nagibom, pri čemu se u pravilu gleda prema centru zaokreta, pa postoji sasvim realna opasnost da nekoga zakvačimo vanjskim krilom, zato kaj ga nismo vidjeli. O ulasku u oblak neću ni pričati...

Pa sad, ako pilot jedrilice ne moze predvidjeti gdje cu ja, koji kruzim u 100m radijusa brzinom 35 km/h, biti za pola minute, onda me stvarno malo strah...Sjecam se jednom na Krvavcu, vrtio sam 5-6 m/s s nekim zmajarem, dva kruga smo se procjenjivali, poslije smo se polako priblizavali, sve bez naglih pokreta, na kraju smo se mimoilazili na 5-6 m udaljenosti s razlikom brzina 40-50 km/h. Prvo me malo bilo strah ali kad sam vidio da covjek zna sta radi...Jos se povremeno sjetim tog huka vjetra kao jednog od najintenzivnijih dozivljaja svoje letacke karijere. Poanta, ako se ljudi znaju, sve se moze, samo je bitno bez naglih pokreta :blum2:
A to bi bio fakat dobar nacin za poginut - taman mislis kako si ukurcu jer ne znas kud izac iz oblaka kad tamo na tebe kidise neka isto taka faca iza plexija - okrenut naopako :)

Jasna je napisao/la:
Načelno nije problem preko tjedna, ali preko vikenda bi svakako trebalo provjeriti da li je aktivirana jedriličarska zona; i to morate paziti jer od Ivke do Samobora imate dvije zone, Gubaševo i Lučko i obje mogu biti aktivne. Broj od Lučkog je 01/6560133

Letenje kao i ostale visokorizicne aktivnosti ne bi se trebale raditi "nacelno"...

My 2 cents

p,
D.

occasio praeceps,
experimentum periculosum,
iudicium difficile.

Hipokrat, Aforizmi

Vrh

PostPostano: sri 07 lip, 2017 0:46 
Offline     DHV 2

Član od: uto 25 kol, 2009 17:40
Dao Palac gore: : 351 / Palac dolje: : 1
Dobio Palac gore: : 467 / Palac dolje: : 2
Pozdrav svima,

ne mogu se ne osvrnuti na dvije stvari:

1. Odličan Jasnin let. @Trputec, pazila je da ne probije 1200m na Japu koliko je dozvoljeno što se tiće samog letjelišta i odličan odabir rute van CTR-a...

2. Koliko ja vidim Jasna nije ušla u CTR Lučko a ni u Jedriličarske zone (1,2,3), koje su istočno od Zaprešića po operativnom priručniku:

http://aeroklub-zagreb.hr/wp-content/up ... -20111.pdf

Prema tome ako su se sreli u stupu kod Zaprešića bili su u jednakom prekršaju jer i jedrilice koliko ja znam van svoje zone trebaju biti u G sloju ili zoni aerodroma ako nemaju najavljen prelet a mislim da to nije bio slučaj te jednostavno treba letjeti kako je Jasna opisala (ili ja možda krivo vidim tracklog na karti)...

lp

b.

p.s. o svemu ostalom se naravno može raspravljati

1 Palac gore: : MadMax    
Vrh

PostPostano: sri 07 lip, 2017 9:04 
Offline     DHV 2-3

Pozdravljen Badel,

badel je napisao/la:
1. Odličan Jasnin let. @Trputec, pazila je da ne probije 1200m na Japu koliko je dozvoljeno što se tiće samog letjelišta i odličan odabir rute van CTR-a...

daj si malo pogledaj njen let na olc-ju pa češ vidjeti koliko puta je kršila tih dovoljenih 1200m na Japu i Pleši... 1591m upravo negdje oko starta na Pleši, a svi znamo koliko nisko tamo znaju letjeti velike ptice...to što Aljošin OLC to ne smatra za grubo kršenje ti u slučaju prijave nekog od pilotov neče pomoči na sudu jer CRO zračni prostor je definiran, a Jasna je izbjegavala "kamenje" u G sloju i veselo letjela u zonama gdje paraglajder nema što tražiti... a to da sve ostale koji poštuju propise i lete u G zoni naziva "kamenjem" je direkto vređanje svih onih koji poštuju pravila letenja.

badel je napisao/la:
Prema tome ako su se sreli u stupu kod Zaprešića bili su u jednakom prekršaju jer i jedrilice koliko ja znam van svoje zone trebaju biti u G sloju ili zoni aerodroma ako nemaju najavljen prelet a mislim da to nije bio slučaj te jednostavno treba letjeti kako je Jasna opisala (ili ja možda krivo vidim tracklog na karti)...

iz Jasninih slika se ne može tačno utvrditi mjesto srečanja s pilotom jedrilice, ali se lako i bez pogleda na njen zapis leta lako vidi da je bila puno više nego što je smjela letiti u tom djelu zračnog prostora... 1200m - 1500m iznad G sloja... mi na forumu lako govorimo o tome ali je bilo kršenje ili ne, ali je let odličan ili ne..no kada bi prijavu napravio pilot velike ptice, a u sve se uključio inspektor te sudstvo, potom bi se postupalo po zakonu. Kolk se sječam neki su več bili kažnjeni za takvo letenje u zoni Japa i Pleše.

LP Siniša

Vrh

PostPostano: sri 07 lip, 2017 9:40 
Offline     DHV 2

Član od: uto 25 kol, 2009 17:40
Dao Palac gore: : 351 / Palac dolje: : 1
Dobio Palac gore: : 467 / Palac dolje: : 2
Pozdrav Siniša,

dobar dio toga što kažeš stoji i to sve ide pod moj p.s.

Ja samo kažem da Jasna nije bila u jedriličarskoj zoni i ako su se sreli Dražen je bio van svoje zone i zakonski gledano su u istom prekršaju.

Toliko od mene.

Lp

B.

Vrh

PostPostano: sri 07 lip, 2017 14:19 
Offline     DHV 2

Član od: ned 27 lip, 2010 15:49
Dao Palac gore: : 256 / Palac dolje: : 0
Dobio Palac gore: : 822 / Palac dolje: : 1
Pozdrav ekipa!

Mene u Sloveniji jedriličari obično pozdrave mahanjem krila, u Austriji i Mađarskoj isto tako. Čak i kod nas, kad slovenci dolete do Ravne gore, pozdrav je isti. Obično napišu na nekim socijalnim mrežama kako su dijelili nebo sa jadralnim padalcima i pošalju slike. Dosad nisam imao čast vrtiti sa nekim od naših jedriličara, a sad ispada i bolje da nisam. Kod nas je najjednostavnije zabraniti bilo kakve aktivnosti ostalima u tom području kad se nekome nešto odobri. Dotični pilot bio bi jako iznenađen ako bi se kojim slučajem bilo kakvo zračno prijevozno sredstvo moralo naći u njegovoj zoni koja je dodijeljena samo njemu (npr. otkazivanje motora avionu ili nešto treće...).
Imam negdje slike sa letenja na Lijaku gdje u stupu vrtim sa paragliderima, zmajevima, jedrilicama a istovremeno nedaleko od grebena lete helikopteri i avioni. Tak da...
A najviše mi ide na k.... što su uvijek dežurni dušebrižnici oni koji uopće ne lete ili lete samo povremeno više manje u pikaškom stilu (pod time ne mislim ništa loše o pikašima).

A možda nemam pravo na svoje mišljenje o toj temi...

lp
:hi:

+ 385 91 2356 168

7 Palac gore: : gprelac, hrvoje.vt, Igor_Os, Ikare, miha, Vulkanizer, zlatko2508    
Vrh

PostPostano: sri 07 lip, 2017 16:49 
Offline     DHV 2

Član od: uto 22 svi, 2012 23:26
Dao Palac gore: : 138 / Palac dolje: : 6
Dobio Palac gore: : 692 / Palac dolje: : 17
Ako mislite da je Jasnin susret bio bliske vrste... S pilotom sa fotke smo razmjenili tel brojeve. 8)

slika

Marko, pikaši namjerno sljeću ispod brda za razliku od curaša.

Ako bi velika usta pomogla u pronalaženju termalnih stubova i letenju neki članovi ovog foruma bi mogli biti u samom svjetskom vrhu.

:respekt: se dobiva djelima a ne pametnim pričama i pokazivanjem prstom.

Jasna, hvala što si podjelila to iskustvo. U Australiji standardna je praksa da su piloti parajedrilice licencirani za korištenje VHF radia (isto kao UHF tu u Europi) i komuniciraju sa korisnicima zračnog prostora i manjim aerodromima na preletima. U biti je to preduslov za dobivanje PG4 licencije. Meni osobno je korištenje airband radia par puta uštedilo potencialne drame.

2 Palac gore: : gprelac, sale    
Vrh

PostPostano: sri 07 lip, 2017 16:59 
Offline     DHV 2

Ovak, teško mi je svakog pojedinačno citirati pa ću probati na čim više tog odgovoriti.
Najprije: na whatsapp grupi se pokrenulo pitanje tko je letio plavo-žutog Kinga pokraj jedrilice pa sam vam htjela prenjeti: 1. situaciju, 2. moje vidjenje stvari i 3. percepciju pilota jedrilice.

1. Mogla sam se napravit grbava i ništa ne komentirati a pro po jedriličara. Ali smatram da smo si mi, zmajari i jedriličari najbliži i red je da se međusobno dogovaramo i poštujemo.

2. Dražen i ja smo se prejučer sasvim korektno i konkretno pilotski razgovarali o našem susretu u zraku i rekla sam mu da ću vam prenjeti njegovo/jedriličarsko gledište. Da ne izvlačim dijelove iz konteksta, tj da bude fer s obje strane, copy-paste-ala sam vam najveći dio njegovog teksta. Tako su iznjete perspektive s obje strane: moje - u prvom, malom, pasusu i Draženove - u drugom pasusu, u kurzivu. Da, Damjan - uz Draženovu dozvolu - ipak nisam toliko nekulturna, hvala! :blum2:

3. Poanta posta je napisana u četvrtoj rečenici odozgo; autocitat: "želim da svi znamo kako oni doživljavaju zračni prostor i nas" tj da, Siniša, "Dražen mi je samo dobronamjerno napisao pismo i pokušao objasniti da nije sve tako kako misle neki piloti paraglajdera". ZATO vam to i prenosim (Damjane - to je motivacija ovog posta). Razgovor je bio vrlo ugodan i dobronamjeran (ne kužim iz čega si ti Siniša zaključio da nije bilo tako?!).

4. Napisah "kao da ne postojimo" jer me iznenadila Draženova izjava da u Sloveniji očekuje paraglidera a kod nas ne. Začudila me zapravo njegova reakcija jer sam dosta često vrtila s jedrilicama u Sloveniji, Austriji i Španjolskoj i sve OK. Mi često letimo rutu Ifka -> Samobor pa me iznenađuje da nismo primijećeni. Ali očigledno nismo. Ali ljudi smo i zato smo razgovarali.
Citiram Dražena: Ali mi je u interesu da mi zrakoplovci više komuniciramo jedni s drugima kako bi letenje bilo svima ugodnije i sigurnije. I zato trebamo raditi zajedno da ne pravimo sranja koja će dovesti do novih ograničenja čime će nas biti još i manje. :good:

5. Dražen mi je poslao svoj tracklog ali mislim da je bezpredmetno i to čerečit. On mi je napisao da smo oboje bili na rubu zone za koju su oni dobili odobrenje. Meni to nije važno. A evo i zašto - citiram Dražena: generalni problem naše jedriličarske zone taj kaj se prelet obično počinje u vjetar, a na Lučkom je to u pravili jug ili jugozapad, a u tom smjeru ne smijemo ići nego možemo na sjever, što znači da se vraćaš u vjetar, što je sranje. Tako da je Lučko jako jako ograničeno što se preleta tiče.
Čak i da je bio malo izvan svoje zone, meni svejedno: drago mi je da je lijepo letio! :) Oni imaju svoje probleme isto kao i mi. Meni je gušt sresti kolegu u zraku; bio to paraglider, zmajar ili jedrilica.

@Siniša: Ajošin server ima "svoje" airspace-ove koji se djelomično preklapaju sa zakonskim airspace-om. Serveri: xc contest i Leonardo npr. uopce nemaju hrvatske airspace-ove.
Ajmo opet po miljonti put: tko god leti više od 300m nad terenom u Hrvatskoj, zakonski je u prekšaju. Dakle, kamenje nije u prekršaju. ;) Ostalo ti je uglavnom Badel odgovorio.
Sreća s time nema veze. Ima znanje i iskustvo. Prilazni koridor Plesu ide sa istočne strane vrha Japetića, preko Jastrebarskog i tamo poštujemo limit od 1200m ASL.

@Damjan:
a) Usporedba slobodnih letjelica i međusobnih omjera njihovih brzina sa grubim prekršajem tj ulaskom nemotoriziranog na autoput je skroz neadekvatna. Ja i ne smatram da sad mi, kao traktori, imamo ne-znam-kakvu prednost spram Formule 1 odn. jedrilice. Nemamo! Smatram da je nebo dovoljno veliko za sve i da se trebamo vidjeti i paziti.
Inače, doživljavam jedrilice kao lijepe, brze i elegantne kolege. Mi njih, izgleda, iznenadimo, ali mi se ne možemo maknuti (jer nemamo dovoljnu brzinu, očigledno) a oni su dovoljno brzi i imaju odličnu finesu da si mogu brzo naći jedanko dobar dio kolača tj stupa.
Mene zapravo jedino strah "loših" pilota tj onih koji ne paze: često za primijer navodimo početnike koji raširenih nožica gledaju krilo. Isto vrijedi i za loše vozače na cesti.
b) Odvezla sam taj dio od Samobora do Zaprešića i nazad visoko i pod bazama. Tek oko Zaprešića, relat. nisko sam primijetila jedrilicu. Od onda sam ju pratila di je i di ide. I Dražen je mene gledao i glavinjao okolo - uglavnom se držao istočnije, te me napustio oko Samobora. Ako te jako zanima, pogledat cu usporedno doma njegov i moj track pa detaljnije opisat situaciju. :)
c) Zadnja 2 citata koje si naveo kao moja, nisu moja: to je Dražen napisao.

1 Palac gore: : gprelac    
Vrh

PostPostano: sri 07 lip, 2017 17:07 
Offline     DHV 2

Airie je napisao/la:
Jasna, hvala što si podjelila to iskustvo.

Ma da; slažem se sa Markom i Sašom.. :)

Po mom mišljenju, radi se o slabo iskusnom hrvatskom jedriličaru; i sam Dražen mi je napisao da mu je jedriličarstvo "hobi unutar hobija". Dražen je inače padobranac (oko 3000 skokova) i brat od legendarnog Robrta Pečnika...
Ali eto, čisto da se zna kako stvari stoje

Vrh

PostPostano: sri 07 lip, 2017 19:25 
Offline     DHV 2

Član od: pon 18 vel, 2013 23:28
Dao Palac gore: : 672 / Palac dolje: : 4
Dobio Palac gore: : 711 / Palac dolje: : 10
A ja mislim da se on tebi upucava :pardon:

1 Palac gore: : gprelac    
Vrh

PostPostano: čet 08 lip, 2017 7:46 
Offline     DHV 2

Član od: sub 05 ruj, 2009 13:13
Dao Palac gore: : 120 / Palac dolje: : 4
Dobio Palac gore: : 231 / Palac dolje: : 2
na grobniku sve super, dobar dan dojdu jedriličari, zmajari i mi, razletimo se i poslije svi komentiramo dan uz pivicu na aerodromu. Često su tamo još i padobranci koje dižu avioni koji idu po grebenu jer brže penju i nikakvih problema.
Ipak jednom prilikom mislim da je to bilo ljeto 2000.te godine skoro me pokupi Antonov koji je dizao padobrance jer sam ih "iznenadio". Mi smo tek počinjali češće letjeti na Grobniku. Dan je bio zatvoren visokim oblacima pa su dobri uvjeti za nas nastupili kasno cca 17 sati dok su padobranci skakali cijeli dan i ležerno bili u x-tom dizanju u uvjerenju da su jedini aktivni sudionik u tom prostoru al qrac ja poletio, našao termiku i pičim i onda uočavam da me avion ne doživljava i da ak nastavim dalje da bu topšit pa brzo po spirali i kad su prošli iznad mene veli pilotu jedan od padobranaca neš kao "au...paziparaglajder". Ja se usro jer čitao ja o turbulencama od aviona pa kao rasparat će mi se glider ali niš od toga nije čak ni bilo turbulence :crazy: .
I onda opet uz pivicu komentar tko,kako i zašto i poslije toga smo svi bili pametniji. I oprezniji - počeli bolje paziti jedni na druge, osvijestili jedni druge da nismo sami i ono najbitnije prihvatili se s poštovanjem. :beer:

ps moja prva reakcija je bila ići se svađat sa pilotom ali srećom nisam se svađao. Jer kak se ono veli "svejedobrokadsedobrosvrši" :mocking:

lp

Vrh

PostPostano: čet 08 lip, 2017 8:11 
Offline     DHV 2

Član od: sub 05 ruj, 2009 13:13
Dao Palac gore: : 120 / Palac dolje: : 4
Dobio Palac gore: : 231 / Palac dolje: : 2
e da zaboravih reći da mene susret sa jedrilicama uvijek razveseli, jedan od jačih doživljaja mi je bilo letenje na bovcu kad je istovremeno bilo nekoliko desetaka nas a bogami ni njih nije bilo puno manje. vrtio jednu usko termiku s nekom malom jedrilicom (prvi put vidio takvu), pičimo s obostranim povjerenjem. nikada neću zaboravit ono bio napet ko puška, svako malo nam se sretnu pogledi jer penjali smo istom brzinom, stup konstantno >4 pa do >7, pejzaž za popizdit. I onda mi raspoloženje shebe paraglider koji cca 1500 m prema slijedećoj okretnoj točki (žaga) koji brzo u kaskadi sranja gubi stotinu po stotinu m, baca ga ko krpenu lutku, sve što pokušava ostaje bez rješenja i napokon rezerva. Nizozemac, simpa lik (neki pirati - bilo je to njihovo državno) i sve prošlo ok.
btw taj dan i naš Karlo se okačio negdje na bovcu sa svojim apcom (neka svinjska glava il sličan toponim) - lud dan.

hm..... bilo je to godine 2003.će :scratch: ostarih :crazy:

1 Palac gore: : Carlos    
Vrh

PostPostano: čet 08 lip, 2017 23:01 
Offline     DHV 2-3

mmihin1 je napisao/la:
A najviše mi ide na k.... što su uvijek dežurni dušebrižnici oni koji uopće ne lete ili lete samo povremeno više manje u pikaškom stilu (pod time ne mislim ništa loše o pikašima).

ako ne stavljam lete na olc znači li to da ne letim... glupost..letim za sebe, a ne da se ku..m kak sam naredil prelet i bil glavna faca u kršenju propisa... fotka sa "pikaškog treninga" ...

slika

Semič - Dolenjske Toplice - Straža - .... i tamo negdje PIKA :)

LP

1 Palac dolje: : MadMax
Vrh

PostPostano: pet 09 lip, 2017 11:30 
Offline     DHV 2

Član od: pet 11 ruj, 2009 11:49
Dao Palac gore: : 166 / Palac dolje: : 1
Dobio Palac gore: : 75 / Palac dolje: : 1
Jučer je jedna jedrilica bila na Ivki na južnoj strani relativno nisko,1000-1200m vrtila je jedno vrijeme i produžila po grebenu prema sjeveroistoku.Ne znam da li je pilot vidio ikoga od nas...ne bunim se niti prigovaram,niti sam se osjetio ugrožen niti me to smeta. Jedino s obzirom na temu me sad zanima da li je taj pilot smio biti tam jer je naš let uredno najavljen i da li je zaslužio kakav špotanac ili kaj sličnoga...

Vrh

PostPostano: pet 09 lip, 2017 11:55 
Offline     DHV 2-3

Član od: pet 28 kol, 2009 10:03
Dao Palac gore: : 695 / Palac dolje: : 2
Dobio Palac gore: : 910 / Palac dolje: : 6
Dečki da skratimo priču i jedrilice i parajedrilice lete prema pravilima VFR-a dakle vizualno navigiranje i razdvajanje i poštovanje pravila letenja zrakoplova.

Svi sudionici u zračnom prostoru se moraju sami informirati o stanju u zračnom prostoru čitajuči NOTAM, a sad po novome od 22.06. 2017. AUP i UUP također jer imaju istu važnost kao i NOTAM jedino što se ažuriraju svake sekunde, tehnologija je razvijena i već je u pokusnom radu pa počnite se služit AMC portalom.

Pozdrav
Profa

3 Palac gore: : Airie, Laminar, zlatko2508    
Vrh

PostPostano: ned 11 lip, 2017 15:23 
Offline     DHV 2-3

Član od: uto 01 ruj, 2009 9:34
Dao Palac gore: : 541 / Palac dolje: : 2
Dobio Palac gore: : 384 / Palac dolje: : 3
Pokažimo se kao kulturni zrakoplovci i ovakve rasprave odlaze u ropotarnicu povijesti:

(vidi viewtopic.php?f=16&t=7132)

Što nam je činiti:

1. ne spuštati palčeve dolje kao Igor Tomljanović za nešto što, očigledno, uopće ne razumijemo
2. registrirati se na AMC portalu https://amc.crocontrol.hr/hr-hr/
3. od srpnja, kad krene probni rad AMC portala, rezervirati zonu/aktivirati i deaktvirati kao pravi zrakoplovci
4. svojim radom još jednom pokažite koliko vrijedite (ovdje sam se izuzeo :D)

Što se tiče letenja u zonama, primjenjuje se "see and avoid" princip (u nas bi rekli "gledaj i budi viđen") http://www.skybrary.aero/index.php/See_and_Avoid koji se temelji na:

"See and Avoid" requires the application of:
Effective visual scanning
The ability to gather information from radio transmissions from ground stations and other aircraft,
Situational Awareness, and
The development of good airmanship.

Oni koji se nisru susreli s nekim od gore navedenih

pojmova, molim proguglajte, svašta zanimljivoga ima tu, a izdvojio bih:

"Airmanship is the consistent use of good judgment and well-developed skills to accomplish flight objectives. This consistency is founded on a cornerstone of uncompromising flight discipline and is developed through systematic skill acquisition and proficiency. A high state of situational awareness completes the airmanship picture and is obtained through knowledge of one’s self, aircraft, environment, team and risk."

http://www.skybrary.aero/index.php/Airm ... Definition

7 Palac gore: : Airie, Carlos, jrabic, profa, sale, toni, zlatko2508    
Vrh

PostPostano: sri 14 lip, 2017 9:46 
Offline     DHV 2

Član od: pon 31 kol, 2009 10:17
Dao Palac gore: : 218 / Palac dolje: : 3
Dobio Palac gore: : 316 / Palac dolje: : 0
Ugodno iznenađen jedrilicom(ama).

Jučer neviđen prizor na Grobniku. Došlo je cca 7-8 jedriličara iz Njemačke i Švicarske u pratnji aviona. Ekipa leti i putuje. U zraku se konstantno nalazilo minimalno 4 kom koje su jedrile na obroncima iznad Grobnika zajedno s nama. Letenje je s naše i njihove strane bilo najavljeno Aerodromu Krk ( i ekipi s Grobnika) i nije bilo nikakvih iznenađenja osim kad su nas pokušali kopirati naš stup pa kad su izgubili visinu majstor je lagano upalio motor i zapičio dalje svojim putem (moram priznat da sam malo bio NEUGODNO IZNANAĐEN pogledom na jedrilicu jer dok ja gledam kako ću preskočit dalekovod i prdim da povećam glide on okreće ključ za paljenje motora – koja fora)

Da je bilo spektakularno govori činjenica da lete modele Stemma jeftinija varijanta (s10) košta 300.000,00 EURA a skuplja (S12) 400.000,00 EURA. Ukupna vrijednost jedrilica s avionom cca 3.000.000,00 EURA (nadam se da imaju osiguranje od treće osobe jer da su mi poparali glider kako bi platili :-D )

Poslije smo pričali s ekipom uglavnom što reć ….i TATA BI SINE

http://www.stemme.com/s12.html
raspon krila 25 metara, domet sa 120 litara goriva oko 1200 km, glide 1:52

E da i Agencija je bila u kontroli na Grobniku…

8 Palac gore: : Airie, dasso, Dragan Sepac, gburazer, kbelcar, Laminar, Sinisa, zlatko2508    
Vrh

PostPostano: sri 14 lip, 2017 17:52 
Offline     DHV 2

Član od: ned 13 ruj, 2009 10:46
Dao Palac gore: : 120 / Palac dolje: : 5
Dobio Palac gore: : 451 / Palac dolje: : 8
VedranMRi je napisao/la:
Ugodno iznenađen jedrilicom(ama).

E da i Agencija je bila u kontroli na Grobniku…

I? I???? jesu koga uapsili??? :shock:

Vrh

PostPostano: sri 21 lip, 2017 12:37 
Offline     DHV 2-3

Član od: ned 27 lip, 2010 9:27
Dao Palac gore: : 235 / Palac dolje: : 22
Dobio Palac gore: : 311 / Palac dolje: : 78
Kod nas također imamo susreta s jedrilicama,jednom sam vrtio zajedno s Njemačkim jedriličarima ali stvar je jednostavna,nazove se kontrola,oni odobre ili ne odobre visinu,nazove se sportski aerodrom Sinj obavijesti o namjeri,ukoliko se radi o preletu,moj Kočo obavjesti jedriličare i problem riješen,zadnji susret s predsjednikom AK Split iznad svilaje,mahali smo i rukama i krilima i nogama,fotkali,i extra,ipak imamo zajedničku ljubav,ali naravno poštovati barem osnovne uvjete o sigurnosti,sve nas nekad ponese dobar stup,ali kako objasniti kad ispod vas nenajavljen proleti Pilatus 500km/h,ili ga vidite u razini vašeg kombija,i tad na traženje objašnjenja iz Zemunika dobijete odgovor"mi smo vojska"ali komunikacija s AK Sinj i kontrolni toranj Split je obavezna i više nego smo zadovoljni s tim,obostrano naravno.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 20 post(ov)a ] 

Time zone: Europe/Zagreb [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: