»

PG linkovi

Vrijeme/prognoze (forum)

Vrijeme/prognoze

Logo
Sada je: čet 17 kol, 2017 19:09.

Time zone: Europe/Zagreb [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Zvonimir Rain
PostPostano: pet 23 lis, 2009 9:46 
Offline     DHV 2-3

Član od: pon 31 kol, 2009 10:31
Dao Palac gore: : 314 / Palac dolje: : 9
Dobio Palac gore: : 1794 / Palac dolje: : 7
Vjerujem kako je taj Zvonko bio prava faca, ali Bjelopolje mi ostaje Bjelopolje i tu si ne mogu pomoći.

Zlatko je objavio registraciju letjelišta i pozvao na dernek u nedjelju.
Mene osobno zanimaju neke druge stvari kao što su javljanja operateru, dozvoljene visine, tko se brine o poletištu, gdje je službeno sletište, mogu li uopće letjeti kad su tamo blanici i sl. kenjaža.
Ja jesam za registraciju i legalizaciju i sl., ali bude li odgovora na bilo koje od mojih pitanja onda su usrali jedinu oazu Slobodnog letenja u HR (ustvari ima ih još, ali psssšssst).

Zna li netko više o pravilima ponašanja "novog" letjelišta?

Vrh

Naslov: Re: Zvonimir Rain
PostPostano: ned 01 stu, 2009 16:41 
Offline     DHV 1

Član od: ned 01 stu, 2009 11:02
Dao Palac gore: : 0 / Palac dolje: : 0
Dobio Palac gore: : 0 / Palac dolje: : 0
Pozdrav svima!

Operater letjelišta je Hrvatski zrakoplovni savez, odgovorna osoba je Zlatko Vukičević a ravnatelj za slobodno letenje je Željko Krešić. Kada smo krenuli u registraciju letejelišta Zvonimir Rain željeli smo odmah regulirati i slobodno letenje no takva registracija je od strane zrakoplovnih vlasti odmah odbijena sa objašnjenjem da je "obično" letenje zakonski nadređeno slobodnom letenju. To je čista glupost no otom po tom. Sada imamo registrirano letjelište za "obične" jedrilice (i avione) i pripadajući zračni prostor koji je polumjera 2,5 NM do visine od 300m od zemlje. Prostor obuhvaća sva naša poletišta bez vrha Plješevice ( Gola plješevica ).Letenje treba dogovoriti sa Kontrolom Zadar i problema sa visinama nebi trebalo biti.
Uputom za letenje zračni prostor smo podjelili u dvije zone koje dijeli cesta Bjelopolje - Frkašić. U prostoru bližem Plješivici prednost imaju ovjesne i para jedrilice, a u prostoru koji je jugozapadno od ceste prednost imaju "obične jedrilice". Na taj način smo omogučili istovremeni rad svim jedriličarima. Padina Plješivice je dovoljno velika i tu se primjenjuju pravila letenja propisana Pravilnikom o letenju. Službeno poletište je Škorina poljana a sletište je livada pored ceste prekoputa križanja za letjelište. Više podataka i pravila za organizaciju letenja objaviti ćemo uskoro.

I na kraju ako su naše jedrilice kao i Blanici nekome slični kenjaži onda sa takvima ne želim razgovarati ili nedaj bože, letjeti.

Srdačan pozdrav: Zlatko

Vrh

PostPostano: ned 01 stu, 2009 23:46 
Offline     DHV 2-3

Član od: pet 25 ruj, 2009 14:06
Dao Palac gore: : 118 / Palac dolje: : 2
Dobio Palac gore: : 262 / Palac dolje: : 2
Dobro. Sada jedno pitanje. prije nije bilo registrirano leteliste i nitko nije pravio pitanje u svezi visine a tu su se bogami ubijale visine samo tako. Ja 3100 sa tandemom pa 2700 singl. Dali ce sada kada je registrirano to biti problem ili ce ostati po starom ako se najavis kontroli ili bilo kojoj odgovornoj osobi? Hvala unaprijed na odgovoru!

Vrh

PostPostano: pon 02 stu, 2009 8:42 
Offline     DHV 2-3

Član od: pon 31 kol, 2009 10:31
Dao Palac gore: : 314 / Palac dolje: : 9
Dobio Palac gore: : 1794 / Palac dolje: : 7
Zlatko je napisao/la:
I na kraju ako su naše jedrilice kao i Blanici nekome slični kenjaži onda sa takvima ne želim razgovarati ili nedaj bože, letjeti.

Zlatko, na istoj smo strani (donekle). Dugujem ti ispriku, ali, bogami i ti meni. Sad sam već dugo u ovom sportu i nadam se da su mnogi shvatili kako nemam apsolutno nikakve averzije prema drugim granama niti favoriziram neku od njih. Dapače, smatram da ću kad tad letjeti jedrilicom, pa čak i posjedovati jednu (čak sam i tražio po netu koju bih kupio kad "narastem", ali i imao namjeru savjetovati se s tobom).
Kad sam rekao "kenjaža" po tim sam mislio na sve ono prije navedeno u rečenici: norme, regulative, zabrane, dozvole, pravila i sl. kenjaža koja neminovno dolazi sa registracijom terena - i tu sam u pravu. Nazivati jedrilice (blanike), zmajeve ili bilo koju drugu letjelicu kenjažom bilo bi od mene kao da se opraštam od ovog sporta što neće biti tako skoro. Osim toga, o Bjelopolju sam među prvima koji su pisali članke i izvještaje sa letenja. (Vjerujem da to nisi vidio, ali neki ovdje se sjećaju članka u Letećem cirkusu ili putopisa "Tri polja" na njuzima ili portalu.)

Na kraju, zar ti se ne čini da je normalno da su slobodni letači zabrinuti za mjesto na kome su do sada letjeli bez zabrana, potrebe da se nekome javljaju i na kome su nesmetano uživali te koje je upotpunjavalo viziju slobodnog u slobodnom letenju?
Naravno da se odmah posumnja u neke druge interese, a naročito kad su informacije šture.

To je isto ono što Vojo bojažljivo pita. Jamčiš li da će kontrola u Zadru reći da se može do 3 soma ili će nas konstantno ignorirati kad ih budemo zivkali (što će, bojim se biti kao obaveza nametnuto Želji). Ionako, nam nije bio previše usput, a bude li tamo konstantno G sloj, onda moram reći kako ste nas uspjeli izbaciti sa tog krasnog terena.

Vrh

PostPostano: uto 03 stu, 2009 10:54 
Offline     DHV 1

Dobar dan!

Malo su me zbunili komentari na moj zapis o registraciji letjelišta Zvonimir Rain - Bijelo polje.
Mislio sam da smo priče o zakonima i pravilnicima obradili pa me iznenadilo da ljudi koji su stvarno aktivni letači zastupaju malo čudne stavove. Pokušati ću biti kratak:

1. Slobodno letenje je opći naziv za nekoliko letačko sportskih grana koje su okupljene u komisiji za slobodno letenje pri FAI. To nipošto ne znači da se radi o svojevoljnom letenju ljudi koji ne žele poštivati propise i pravila letenja.

2. Potrebu javljanja o letenju i moguče zabrane uredio je Zakon o zračnom prometu. Svi letači su dužni o svojim namjerama obavjestiti kontrolu letenja.

3. Ja sigurno nemogu jamčiti nikome nikakvu visinu.

Ono što mogu jamčiti je da smo registracijom letjelišta dobili i pripadajuči komad ZRAČNOG PROSTORA. Dobili smo i način dogovaranja sa kontrolom letenja koje obje strane razumiju. Registrirano letjelište omogučuje organizaciju natjecanja, obuke i školovanja i ostalih susreta letača. Slobodni leteči koji se uredno dogovaraju sa kontrolom letenja i spremni su svoje ponašanje uskladiti sa pravilima letenja postaju PUNOPRAVNI sudionici u korištenju ZRAČNOG prostora. Takve letače Kontrola letenja neče i nemože bezrazložno odpiliti.
A Zračni prostor postaje sve manji. Pritisak zračnih prijevoznika postaje sve jači. Kontrola letenja popušta zahtjevima evropskog kapitala. Upravo je u toku reorganizacija zračnog prostora i ponovno postaje aktivan aerodrom Udbina. Vojska obično zauzme zračni prostor koji smatra "Slobodnim". E sad - Zračni prostor uz Plješivicu nije Slobodan, tamo je letjelište ZVONIMIR RAIN.
Osobno se smatram slobodnim letačem mada sam letio skoro sve sportske sprave. Ovjesnom jedrilicom sam prvi put letio 1975 godine. Na Bjelom polju smo počeli letjeti 1980 godine kada su tamo letjelište organizirali Zvonimir Rain i aeroklub Zagreb. Poslije rata smo ponovno došli na letenje 1997 godine kada je letenje organizirala grupa zmajara i gospodin Srećko Skurjeni.

Registracija letjelišta zahtjevala je strašne napore i trajala je dobrih pet godina natezanja sa raznim vrstama zrakoplovnih vlasti. Hrvatski zrakoplovni savez je pomogao sa papirometrijom i potrebnim novcima za tražene zahvate.

Letjelište smo registrirali sa ciljem da OMOGUČIMO SVIM JEDRILIČARIMA letenje na tom prelijepom prostoru i UBUDUĆE u organiziranim i sigurnim uvjetima.

Praviti se "slobodnim" na način da se nikome ne javljaš, što zapravo znači da se skrivaš, nije način letenja pravih jedriličara - slobodnih letača.

Pozdrav: Zlatko

Vrh

PostPostano: uto 03 stu, 2009 11:02 
Offline     DHV 2-3

Član od: uto 25 kol, 2009 8:40
Dao Palac gore: : 465 / Palac dolje: : 58
Dobio Palac gore: : 1445 / Palac dolje: : 15
Mene interesira dali se mogu tamo organizirati natjecanja u parajedriličarstvu?.
Znači da je start i sletište za PG registrirano pri agenciji.

Citat:
Registracija letjelišta zahtjevala je strašne napore i trajala je dobrih pet godina natezanja sa raznim vrstama zrakoplovnih vlasti. Hrvatski zrakoplovni savez je pomogao sa papirometrijom i potrebnim novcima za tražene zahvate.

Dali postoje šanse da HZS financijski pomogne i registraciju Triblja? Pitam ovako da ne šaljem bezveze dopis u HZS.
Koliko novaca je registracija?
Da se znamo pripremiti.

Vrh

PostPostano: uto 03 stu, 2009 11:21 
Offline     DHV 2

Član od: uto 01 ruj, 2009 9:34
Dao Palac gore: : 422 / Palac dolje: : 2
Dobio Palac gore: : 358 / Palac dolje: : 3
pozdrav zlatko i pozdrav na inicijativi i realizaciji korenice! piloti će shvatiti da je ovo korak ka slobodnijem letenju, a ne ograničavanju.

morat ćemo se naći da malo popričamo o korištenju zračnog prostora.

Vrh

PostPostano: uto 03 stu, 2009 14:15 
Offline     DHV 1

Bog Hrga i ostali !

Kako je letjelište ZVONIMIR RAIN registrirano i spada u ružno zvane "Nekontrolirane" aerodrome sva događanja u dodijeljenom zračnom prostoru moraju se urediti naputkom za korištenje.

Poletište Škorina poljana nalazi se u navedenom prostoru pa se tamo MOGU ORGANIZIRATI NATJECANJA. O načinima organizacije i odgovornim osobama se treba točno dogovoriti.

Letjelište TRIBALJ je vrlo blizu zračnog prostora Zračne luke Rijeka ( KRK ) pa se često misli da je unutar CTRa gdje je letenje parajedrilicama izrijekom zabranjeno.

Trebalo bi prvo utvrditi točne pozicije poletišta i sletišta sa dokazima o točnom položaju. Priznaje se samo Geodetski elaborat kojega je izradio ovlašteni geodet. Veći problem če biti dokazati gdje je zapravo granica CTRa. Te podatke treba izčupati iz Kontrole letenja, njihovog gedetskog ureda.Potom treba izraditi naputak o uporabi letjelišta koji mora biti usaglašen sa Kontrolom Rijeka. Potom treba utvrditi točne katastarske čestice koje se namjeravaju koristiti kao letjelište. Kada znamo koje su čestice treba saznati tko je vlasnik zemlje. Kada znate tko je vlasnik zemlje s njime treba sklopiti ugovor, sporazum ili suglasnost da se te čestice mogu koristiti u letačke svrhe.

Kada je sve skupljeno morate provjeriti dali su takve aktivnosti dozoljene PROVEDBENIM URBANISTIČKIM PLANOVIMA pa ako jesu morate ishodovati saglasnost lokalne uprave.

Tek tada se podnosi zamolba Agenciji za registraciju letjelišta i to onda ide dosta brzo.

Može li HZS pomoći.? Možete računati na svu moju pomoć i pomoć Tajnika i gospođe Blaženke u Zagrebu. Novca je svakim danom sve manje i tu su šanse slabe a procedura je konplicirana.

Pozdrav : Zlatko

Vrh

PostPostano: uto 03 stu, 2009 14:40 
Offline     DHV 1

Pozdrav !

Preskočio sam možda najvažniji detalj: Koliko novaca košta registracija ?

Namam pojma. U tih zadnjih par godina naplačao sam se svakakvih taksi i raznih nameta pa je onda zadnje veće stavke platio HZS. Troškove putovanja gore dolje neču ni spominjati a dosta su odradili i naši prijatelji iz Hrvatskih šuma.

No mogu dati nekakav okvir, s time da je procedura za paraglidersko letjelište ipak malo jednostavnija.

- Gedetski elaborat 6000,00 kuna
- Sudske takse 1500,00
- Oprema letjelišta 6000,00 ( PP oprema i prva pomoć )
- Označavanje letjelišta 3000,00
- Građevinski zahvati 5000,00

Pozdrav: Zlatko

Vrh

PostPostano: uto 03 stu, 2009 15:01 
Offline     DHV 2-3

Član od: pon 31 kol, 2009 11:37
Dao Palac gore: : 28 / Palac dolje: : 0
Dobio Palac gore: : 285 / Palac dolje: : 1
Bok striček Zlatko !

Po pričama o "globalizaciji" ilitiga "evropeizaciji" rvatskog prostora mogu zaključit da če bit prilično teško dobit G sloj na 9000 feeta tam di nema CTR-a..

Trebalo bi nekak prikazat da je prihod od "paraturizma" puno veći od prihoda korejša erlajnsa ili zračnih luka. Naravno govori se o prihodu u proračun.. pa će valjda popustit i prestat riskirat živote hrpe ljudi u airbasima i sličnim konzervama iznad lepe naše.

Pohlepni su do boola.. nemrem vjerovat da škrti slovenci imaju to bolje i jednostavnije sređeno od nas.. i nemre se reć da je to samo zato kaj im je pol države prek 2 soma, jer nije.

Inače, čestitke na registraciji !

LP

http://picasaweb.google.com/motoSmint
https://picasaweb.google.com/vedran.misir.2

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 

Time zone: Europe/Zagreb [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.